Tramwaje w Londynie

Autor 5 stycznia 2015 1 komentarz

Tramwaje przez długie lata oplatały swoja siecią praktycznie cały Londyn. Tramlink bo tak określało się tramwaje w Londynie były najstarszą na świecie siecią tramwajową, która funkcjonowała tam już od 1870, gdy wyruszyła na drogi pierwsza linia tramwajowa.

Tramwaje w Londynie

Tramwaje w Londynie. Źródło: en.wikipedia.org

Do końca II wojny światowej linie te były mocno rozwijane i sprawnie funkcjonowały na ulicach Londynu. Zniknęły z nich w drugiej połowie XX wieku, gdy zdecydowano się całkowicie zlikwidować w tym mieście tramwaje. Przez prawie 50 lat nie było więc linii tramwajowych na terenie stolicy Wielkiej Brytanii.

Na ich powrót zdecydowano się dopiero na koniec XX wieku w 2000 roku. Był to projekt, o którym mówiono już kilka lat wcześniej i wynikał z coraz większego światowego zainteresowania tramwajami. Zaczęto określać je jako bardziej ekologiczne i szybsze od autobusów a jednocześnie tańsze w realizacji od linii metra, której budowa pochłonęła by ogromne środki finansowe. Dlatego władze Londynu zdecydowały się na początek na 4 nowe linie tramwajowe, które zaczęły funkcjonować w 2000 roku. W tym momencie możemy poruszać się tramwajami na liniach:

  • Linia 1 Elmers End – Croydon,
  • Linia 2 Beckenham Junction – Croydon,
  • Linia 3 Wimbledon – New Addington,
  • Linia 4 Elmers End – Therapia Lane.

Sieć tramwajowa w Londynie nie jest więc bardzo rozległa jednak jest świetnym uzupełnieniem dla linii autobusowych, który jest ponad 600 oraz linii metra, których jest 12. Linie tramwajowe zostały oddane firmie FirstGropu, która jest ajentem w stosunku do miasta Londynu i zajmuje się obsługą linii.

W tym momencie na trasach pojawiają się nowoczesne składy Bombardier CR-4000 oraz Variobahn, których w dyspozycji jest 30. Liczba ma być zwiększona do 40, tak by można było organizować częstsze kursy. Na tramwaj obowiązuje osobny bilet, który można kupić na pojedynczy przejazd bądź też na cały dzień lub tydzień. Można również korzystać z Travelki, która pozwala na to, by wygodnie poruszać się na jednym bilecie wszystkimi środkami transportu, również Tramwajami.

Wybrane dla Ciebie

Inne artykuły z kategorii Komunikacja miejska w Londynie

Na razie jest 1 komentarz

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.