Tate gallery – muzeum sztuki brytyjskiej

Autor 10 października 2014 0 komentarzy

Londyn to miasto, które zasypuje nas różnego rodzaju zabytkami, które warto tam poznać. Dlatego wybierając się do tego miasta warto poświęcić nieco więcej czasu na pobyt, by poznać wszystkie jego ciekawe miejsca, a wśród nich liczne muzea, które są tam zlokalizowane. Wśród nich znajduje się Tate Gallery, czyli Muzeum Sztuki Brytyjskiej.

Tate Gallery

Tate Gallery. Źródło: en.wikipedia.org

Tate Gallery obecnie dzieli się na kilka różnych muzeów. W skład całości wchodzą cztery placówki: Tate Britain, Tate Modern, Tate Liverpool oraz Tate St Ives. Poszczególne placówki mają swoje specyficzne przeznaczenie i zajmują się rożnymi dziedzinami sztuki. Podstawowa wersja całego muzeum została umieszczona w Tate Britain – muzeum sztuki brytyjskiej, które najbliższe jest pierwowzorowi jakim było Tate Gallery. Pozostałe placówki zostały wydzielone z różnymi dziedzinami sztuki ze względu na nadmierną ilość eksponatów, które były gromadzone w ramach Tate Gallery.

Muzeum sztuki brytyjskiej skupiło się na gromadzeniu eksponatów w postaci obrazów i rzeźb od roku 1500 do czasów współczesnych. Ta placówka Tate Gallery została zlokalizowana w historycznym budynku tego muzeum przy John Islip Street/Atterbury Street na północnym brzegu Tamizy.

Wnętrze Tate Gallery

Wnętrze Tate Gallery. Źródło: www.artfund.org

Początki tej galerii to lata pod koniec XIX wieku, gdy zaczęto gromadzić pierwsze eksponaty z kolekcji Henry Tate i dlatego taka nazwa całej Galerii. W ramach prezentowanych wystaw w Muzeum Sztuki Brytyjskiej znajdziemy dzieła najbardziej znanych i cenionych artystów brytyjskich. Wśród nich są zarówno historyczne eksponaty jak i też dzieła, które są bliższe współczesności, lecz ze względu na swoją tradycyjną formę nie zostały umieszczone w muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern, lecz zostały przeznaczone do pierwotnej siedziby Galerii.

Każdego roku począwszy od 1984 Galeria przyznaje specjalną nagrodę Turnera wybranemu przez siebie artyście, który zasłużył się dla sztuki. Nagrodę może uzyskać artysta, który nie ukończył 50 roku życia i ma stałe zamieszkanie na terenie Wielkiej Brytanii. Ogólnie rzecz biorąc Tate Britain to ciekawe ekspozycje, które warto obejrzeć na trasie zwiedzania Londynu.

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.