PISM – Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego

Autor 25 listopada 2014 0 komentarzy

Na terenie Londynu funkcjonuje kilka polskich placówek, które za zadanie mają propagowanie polskiej kultury wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. Jest to bez wątpienia najlepszy znak, że popularność takich placówek jest duża i cieszą się one zainteresowaniem. Wśród nich znajduje się Instytut Polski i Muzeum im. Gen Sikorskiego.

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego

Instytut znajdujące się przy 20 Prince’s Gate, London SW7 1PT. Jest to instytucja, która działa na zasadzie organizacji charytatywnej i utrzymuje się z datków od sponsorów i instytucji Państwowych. Jej celem jest zbieranie naukowych opracowań i archiwów, które dotyczą polskich sił zbrojnych na Zachodzie oraz polskiego rządu na uchodźstwie, który funkcjonował do 1989 roku właśnie w Londynie.

Powstanie instytutu to początek maja 1945, gdy decyzją Prezydenta Władysława Raczkiewicza zdecydowano się otworzyć Instytut Historyczny, który następnie został przemianowany na nazwę, która obowiązuje do dziś. Jego zadaniem od samego początku miało być gromadzenie zbiorów archiwalnych od wszystkich komórek rządowych i wojskowych. Wśród pierwszych zbiorów, które znalazły się w instytucie były pamiątki po generale Władysławie Sikorskim przekazane przez jego żonę. To właśnie ich duża ilość sprawiła, że z czasem miejsce to stało się również muzeum im. Gen Sikorskiego.

Sala kawalerii

Sala kawalerii

W tej chwili to właśnie muzeum jest formą prezentacji tego co uzbierał przez lata instytut. Znajdują się tam eksponaty z II wojny światowej oraz pamiątki z czasów sowieckiej okupacji oraz przywiezione elementy z łagrów i innych sowieckich więzień. Obok instytutu funkcjonuje archiwum, które do tej pory zgromadziło już ponad 700 metrów bieżących półek, na których znajdują się dokumenty dotyczące wojny obronnej z 1939 roku czy wojny francuskiej z 1940 roku. Wybierając się do Londynu warto postawić to miejsce na trasie swojej wycieczki i za granicą również poznawać burzliwą historię naszego kraju i tego co wydarzyło się z naszym narodem w czasie XX wieku i szczególnie w okresie II wojny światowej, gdy nasz rząd działał na terenie Wielkiej Brytanii.

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.