Pałac Buckingham – pałac królewski w Londynie

Autor 15 września 2014 1 komentarz

Wyjątkowym punktem na mapie Londynu jest oczywiście oficjalna rezydencja królów brytyjskich. Pałac Buckingham bo o nim tutaj mowa to obecnie największa królewska rezydencja, która nadal jest miejscem zamieszkania monarchów. Jednocześnie budynek należy do największych pereł baroku na całym świecie.

Pałac królewski w Londynie

Pałac królewski w Londynie. Źródło: en.wikipedia.org

Charakterystycznym elementem otoczenia jest ogromny pomnik królowej Wiktorii, który znajduje się tam od 1913 roku. Pałac powstał na początku XVIII i przeznaczony był dla księcia Buckingham. Król Wielkiej Brytanii wszedł w posiadanie pałacu w drugiej połowie XVIII wieku. Od tego momentu przez ponad 70 dokonywane były kolejne rozbudowy pałacu aż do roku 1837, gdy ogłoszono, że będzie on główną siedzibą królów brytyjskich. Taką rolę pełni do dziś, gdy jest miejscem zamieszkania królowej Elżbiety II jej całej rodziny. Jednocześnie odbywają się tam wszystkie uroczystości państwowe oraz królowa odbywa spotkania z innymi głowami Państw.

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham. Źródło: www.royalcollection.org.uk

Dla wszystkich Brytyjczyków pałac jest symbolem ich państwa i miejscem wyjątkowym. Tam między innymi gromadzą się, gdy dzieje się coś wyjątkowego. Przy pałacu gromadzili się, gdy zmarła księżna Walii Diana. Charakterystycznym elementem pałacu jest sztandar królewski, który góruje nad budynkiem zawsze, gdy w środku znajduje się Królowa. Gdy opuszcza ona pałac sztandar jest zdejmowany.

Od śmierci Diany podjęto decyzję o tym, by wprowadzić nowy zwyczaj. W momencie śmierci członka rodziny Królewskiej wywiesza się nad pałacem flagę Wielkiej Brytanii, która opuszczona jest do połowy masztu. W miesiącach wiosennych i letnich przed pałacem odbywa się o godzinie 11:30 uroczysta zmiana warty dla odwiedzających. Pałac jest w części udostępniony zwiedzającym.

Apartamenty pałacu Buckingham

Apartamenty pałacu Buckingham. Źródło: www.royal.gov.uk

W czasie wakacji królowej w okresie sierpnia i września można zwiedzać również apartamenty pałacu Buckingham, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Będąc na terenie Londynu w tym okresie warto skorzystać z takiej możliwości i zdecydować się na zwiedzanie tego wyjątkowego dla Brytyjczyków miejsca.

Na razie jest 1 komentarz

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.