Opactwo Westminsterskie

Autor 28 października 2014 2 komentarzy

Kolegiata św. Piotra w Westminsterze określana powszechnie jako Opactwo Westminsterskie to bez wątpienia najważniejsza świątynia anglikańska, która słynna jest na całym świecie. Od czasów Wilhelma Zdobywcy i roku 1066 jest to miejsce, w którym koronowani są kolejni królowie Anglii.

Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie. Źródło: www.londoncentralparking.co.uk

Kilka wieków później zdecydowano również o tym, by Opactwo stało się miejscem, w którym chowani zostają królowie oraz inne zasłużone dla Wielkiej Brytanii osoby.

Historia tej świątyni jest wyjątkowa, gdyż pierwsza budowla o takim charakterze powstała tam już w VII wieku, na koniec wieku VIII datuje się powstanie klasztoru w tym miejscu. Następnie w wieku XI oraz XIII doszło tam do poważnych prac budowlanych, które nadały temu miejscu charakter taki jaki obecnie możemy zauważyć.

Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie. Źródło: pl.wikipedia.org

W dużej mierze zauważalne są tam elementy architektury w stylu romańskim. Prace budowlane poprowadził tam również Henryk VII, który zastosował pewne elementy angielskiego gotyku. Jego następca Henryk VIII przejął opactwo w czasie reformacji i zlikwidował w tym miejscu opactwo benedyktyńskie, które ostatecznie zniknęło tam w czasie Elżbiety I.

Kolejne prace budowlane to również wiek XVIII oraz XIX. W tamtym okresie pojawiły się dwie charakterystyczne wieże zachodnie, które wybudowane zostały w stylu neogotyckim. Całe opactwo ma bardzo duży rozmiar i wszystkie tereny prezentują się zachwycająco, dlatego są obowiązkowym punktem w czasie zwiedzania Londynu.

Kolegiata Świętego Piotra w Westminsterze

Kolegiata Świętego Piotra w Westminsterze. Źródło: www.skydive.ru

\Warto wspomnieć, że w tym miejscu znajduje się wiele ciekawych miejsc. Wśród nich między innymi: grób nieznanego żołnierza, kaplica Edwarda Wyznawcy, kaplica św. Jerzego, krypta Normandzka, muzeum Opactwa, kolegium św. Piotra czy też wyjątkowe krzesło koronacyjne z 1301 roku, na którym koronowani są wszyscy kolejni królowie Anglii.

Dodatkowo dla Polaków warta zobaczenia jest kaplica Królewskich Sił Powietrznych, gdzie dwa witraże poświęcone są polskim Dywizjonom, które walczyły w czasie Bitwy o Anglię. Poza tym na terenie opactwa znajdują się groby władców, naukowców czy poetów, który zapisali się złotymi zgłoskami w historii Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie

Inne artykuły z kategorii Obiekty sakralne

Na razie jest 2 komentarzy

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.