Muzeum Brytyjskie – muzeum historii starożytnej

Autor 30 września 2014 0 komentarzy

Zwiedzając stolicę różnych krajów przede wszystkim poznajemy historyczne miejsca i oglądamy budynki, które zachwycają swoim wyglądem. Na trasie wycieczek znajdują się oczywiście różnego rodzaju muzea, które trzeba zwiedzić. Podobnie jest w Londynie, gdzie obowiązkowym punktem wycieczki powinno być Muzeum Brytyjskie. 

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Muzeum Brytyjskie w Londynie. Źródło: pl.wikipedia.org

Brytyjskie muzeum jest jednym z największych muzeów, które gromadzą elementy historii starożytnej. Powstanie Muzeum Brytyjskiego to okres drugiej połowy XVIII wieku, gdy Hans Sloane chcąc zabezpieczyć swoje zbiory literatury i dzieł sztuki zaproponował je królowi. Po decyzji parlamentu zdecydowano się je wykupić i utworzono muzeum.

Wnętrze muzeum brytyjskiego

Wnętrze muzeum brytyjskiego. Źródło: www.turystyczny-londyn.eu

Poza czasem dwóch wojen światowych muzeum nieustannie funkcjonuje i jest zwiedzane przez około 5 milionów osób rocznie. Obecna siedziba Muzeum została zbudowana w latach 50-tych XIX wieku, gdy liczba eksponatów była tak duża, że konieczne stało się nowe miejsce dla ich gromadzenia. Obecnie jednak nadal muzeum boryka się z problemami z miejscem, gdyż liczba zebranych eksponatów to ponad 7 milionów. Wiele z nich musi jednak znajdować się w podziemiach muzeum i magazynach, gdyż brakuje miejsca na ich ekspozycję.

Listy z Amarna

Listy z Amarna ze zbiorów muzeum. Źródło: pl.wikipedia.org

Kamień z Rosetty

Kamień z Rosetty. Źródło: pl.wikipedia.org

Obecnie muzeum jest otwarte przez cały tydzień w różnych godzinach w zależności od dnia. Ogólnie jest dostępne darmowo dla zwiedzających z wyjątkiem pojawiających się co jakiś czas wystaw specjalnych, za które trzeba uiścić dodatkową opłatę.

Wśród eksponatów, które warto tam zobaczyć znajdziemy wiele pięknych elementów z historii starożytnej, między innymi: kamień z Rosetty, clock room, egipskie mumie, benińskie brązy, listy z Amarna, rzeźby z ateńskiego Partenonu, waza portlandzka czy marmury elgińskie.

Marmury elgińskie w zbiorach muzeum brytyjskiego

Marmury elgińskie w zbiorach muzeum brytyjskiego. Źródło: ca.wikipedia.org

Muzeum jest ogromne, dlatego warto przygotować się na dość długie zwiedzanie. Szczególnie miłośnicy historii starożytnej powinni przygotować sobie odpowiednią ilość czasu, by dobrze poznać poszczególne eksponaty na terenie całego muzeum. Jest to jednak miejsce, które warto postawić na trasie swoich wycieczek po Londynie jeśli jest się tam na kilka dni.

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.