Most Tower Bridge

Autor 10 września 2014 1 komentarz

Wśród miejsc, które są rozpoznawalne na całym świecie i kojarzą się z Londynem znajduje się Most Tower Bridge, który jest miejscem znanym i popularnym wśród turystów. Zwodzony most został poprowadzony tuż obok pałacu Tower of Londyn i utrzymany został w stylu wiktoriańskim.

Tower Bridge

Tower Bridge. Źródło: bg.wikipedia.org

Początek mostu to II połowa XIX wieku, gdy zdecydowano, że trzeba przygotować drugi most nad Tamizą. Mimo zastrzeżeń włodarzy Tower of Londyn podjęto decyzję o budowie, która miała zostać utrzymana w takim samym stylu w jakim jest przygotowany położony tuż obok zamek. Budową kierował architekt Horace Jones, który zdecydował się na stalowy szkielet, który został obłożonym kamieniem, który pozwolił na jego przygotowanie w stylu neogotyckim.

Most został otwarty w 1894 roku i ma charakter zwodzony, dzięki czemu mogą przepływać tam nawet duże statki do 40 metrów na poziom wody. Najbardziej charakterystyczny element mostu to oczywiście dwie wieże, które górują nad całą konstrukcją. Wieże zostały połączone dwiema kładkami dla pieszych, które umieszczone są ponad 30 metrów na jezdnią i ponad 40 metrów nad poziomem wody, a turyści mają z nichdoskonały widok na panoramę centrum Londynu.

Jezdnia, która znajduje się pomiędzy wspomnianymi wieżami ma charakter zwodzony i może być podnoszona w dwóch częściach przez specjalny elektroniczny mechanizm. Każde z podnoszonych skrzydeł waży ponad 1200 ton.

Most nad Tamizą - Tower Bridge

Most nad Tamizą – Tower Bridge

Most Tower Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie całego Londynu i miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów tuż po Big Benie, dlatego powinno znaleźć się na trasie każdej wycieczki po Londynie. Jednocześnie tuż po wybudowaniu była to konstrukcja, które uznawana była za ogromne osiągnięcie i traktowana jako coś wyjątkowego.

Porównywano ją między innymi z powstałą kilka lat wcześniej wieżą Eiffla. Przez inżynierów przełomu XIX i XX wieku konstrukcja mostu była uważana za coś naprawdę wyjątkowego. Zachwycał w niej między innymi wyjątkowy mechanizm parowy, który napędzał zwodzenie mostu, obecnie zastąpiony elektrycznymi urządzeniami.

Na razie jest 1 komentarz

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.