Metro w Londynie

Autor 30 grudnia 2014 1 komentarz

Metro wydaje się być obecnie najbardziej popularną i cenioną formą transportu miejskiego, która uważana jest za najwygodniejszą i najszybszą. Między innymi dlatego linie metra na całym świecie są tak cenione i tak liczne.

Londyńskie metro

Londyńskie metro

Właściwie jednym z pierwowzorów dobrze zorganizowanego metra był Londyn, gdzie sieć ta funkcjonuje świetnie już od bardzo wielu lat. Jest to metro najstarsze w historii, gdyż pierwsze stacje zaczęły tam funkcjonować już w 1863 roku. Obecnie jest niezwykle rozbudowane i swoją siecią obejmuje całe miasto. Jednocześnie jednak jest to sieć kolei, która w prawie 55 procentach przebiega na powierzchni. Mimo, że nazywana jest metrem rzeczywiście jak na tą nazwę niewiele linii przebiega pod ziemią.

Taka budowa metra w Londynie była sposobem na dobre zorganizowanie jak największej ilości linii. Budowniczy stosowali rozwiązania, które w przebiegu konkretnej linii wydawały się najlepsze.

Metro w Londynie składa się z 12 linii, które nawzajem się przecinają, dlatego można podróżować wygodnie na wielu liniach. Razem funkcjonuje 275 stacji a co warte zauważenia aż 14 z nich znajduje się poza granicami Wielkiego Londynu. Cała sieć to aż 408 km, dla porównania w Warszawie jest to nieco ponad 20 km, a więc 20 razy mniej.

W tej chwili każdego dnia metrem w Londynie porusza się około 3 milionów pasażerów. Linie były budowane w dwóch technikach, bądź w formie odkrywkowej, gdzie tory są w jednym tunelu, bądź w formie drążonych tuneli, gdzie poszczególne tory są w osobnych tunelach. Od tego zależy również tabor, który pracuje na konkretnych liniach, dlatego dzieli się ona dwie grupy w zależności od tego na jakiej linii musi pracować.

Najdłuższa linia liczy sobie ponad 70 km i wyjeżdża poza granice Londynu, zaś najkrótsza ma jedynie 2 km i łączy dwie inne linie. Ostatnia nowa linia ruszyła w 1979 roku, od tego momentu nie ma nowych linii metra w Londynie. Aby poruszać się metrem, trzeba kupić bilet specjalnie przystosowany na ten rodzaj transportu, bądź zainwestować w Travelkę, która pozwala poruszać się różnymi środkami transportu.

Na razie jest 1 komentarz

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.