Lotnisko Londyn-Stansted

Autor 13 listopada 2014 1 komentarz

Poza głównymi portami lotniczymi Heathrow oraz Gatwick loty nad Londynem obsługują również trzy mniejsze lotniska. W tym między innymi port lotniczy Stansted, który położony jest niecałe 50 km od centrum Londynu na północny wschód. Jest to lotnisko, które skupia przede wszystkim tanie linie lotnicze.

Lotnisko Londyn-Stansted

Lotnisko Londyn-Stansted. Źródło: www.iriss.com

Swoją główną bazę na lotnisku Stansted ma między innymi najbardziej popularna tania linia lotnicza Ryanair, która w naszym kraju obsługuje bardzo wiele połączeń. Port lotniczy Londyn-Stansted to trzecie pod względem wielkości lotnisko w Londynie, które obsługuje rocznie około 20 milionów pasażerów. Lotnisko posiada w swojej dyspozycji jedną drogę startową o długości 3 km co pozwala na start nawet bardzo dużym samolotom.

Każdego roku obsługiwanych jest tam około 200 tysięcy lotniczych operacji, co sprawia, że wśród lotnisk europejskich port Stansted znajduje się na dość wysokiej pozycji. Zakłada się jednak rozbudowę tego lotniska między innymi przez dodanie kolejnego pasa startowego, który zwiększył by możliwości obsługiwania lotów i większej liczby pasażerów. Póki co jednak plany nie są wprowadzane w życie i lotnisko dysponuje jedną drogą startową.

Lotnisko Londyn-Stansted wnętrze

Lotnisko Londyn-Stansted wnętrze

Większość obsługiwanych lotów jest tam związanych z ruchem tanich linii lotniczych a to sprawia, że przede wszystkim latają tam samoloty, które kursują nad kontynentem Europejskim. Z tego lotniska można swobodnie poruszać się praktycznie po całej Europie. Lotnisko posiada jeden główny terminal, z którego odprawiani są pasażerowie.

Obsługuje również licznie loty do Polski realizowane przede wszystkim przez linie lotnicze Ryanair. Jednocześnie ma swoją bazę ruchu cargo, który realizowany jest po całym świecie. Zaletą tego lotniska jest wygodny dojazd z centrum Londynu przy pomocy kolei, która dociera bezpośrednio po pasażerski terminal. Poza tym można tam dotrzeć samochodem autostradą M11 oraz autobusami ekspresowymi, które kursują pomiędzy Londynem a lotniskiem. Podróż pociągiem trwa około 45 minut natomiast autobusem maksymalnie do półtorej godziny.

Na razie jest 1 komentarz

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.