Londyński Hyde Park

Autor 20 września 2014 0 komentarzy

Londyn to przede wszystkim miasto, które kojarzyć się nam będzie z Brytyjską monarchią i miejscami, które są z nią bezpośrednio związane. Zalicza się do nich również słynny Hyde Park, który jest jednym z kilku parków królewskich zlokalizowanych na terenie Londynu.

Hyde Park

Hyde Park. Źródło: www.climatecars.com

Cała powierzchnia parku jest ogromna i liczy około 159 hektarów. Dzieli się dwie części przez jezioro, które znajduje się na terenie parku o nazwie Serpentine. Monarchia brytyjska w posiadanie tego terenu weszła w XVI wieku, gdy Hyde Park Król Henryk VIII pozyskał od opactwa Westminsterskiego, gdy decydował się na jego likwidację. Przez długi czas był to teren łowiecki dla królów angielskich. Dopiero 100 lat po zdobyciu tych terenów Karol I zdecydował się na to, by park stał się miejscem dostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta. Od tego momentu już prawie 400 lat park ma charakter publiczny.

Hyde Park w Londynie

Hyde Park w Londynie. Źródło: ideasinspiringinnovation.wordpress.com

Na terenie Hyde Parku znajduje się obecnie wiele budynków, które powstały przede wszystkim w pierwszej połowie XIX wieku. Ich budową kierował architekt Decimus Burton, który postawił na nowoczesność połączoną z praktycznością. Dla mieszkańców Londynu park jest miejscem spotkań towarzyskich a przede wszystkim wydarzeń kulturalnych, które regularnie odbywają się na terenie parku. Do tej pory występowały na jego terenie liczne gwiazdy muzyki z całego świata. Można tutaj wspomnieć miedzy innymi koncerty The Rolling Stones, Bon Jovi, Queen, Madonny czy Depeche Mode.

Londyński Hyde Park

Londyński Hyde Park. Źródło: www.shedexpedition.com

Park jest uznawany za miejscem, w którym można swobodnie wyrażać swoje poglądy, pod warunkiem, że nie będzie się obrażać Królowej. W tradycyjnym Speakers’ Corner, każdego niedzielnego poranka odbywają się debaty i przemówienia osób, które mogą prezentować swoje poglądy. Blisko tego miejsca znajduje się Marble Arch, brama z pałacu Buckingham, która musiała zostać zdemontowana ze swojego miejsca przeznaczenia z tego względu, że karoca królewska była zbyt szeroka, by zmieścić się w bramie. W związku z tym znalazła ona swoje miejsce na skraju Hyde Park, gdzie jest już ponad 150 lat.

Wybrane dla Ciebie

Inne artykuły z kategorii Parki

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.