Katedra Świętego Pawła

Autor 5 września 2014 0 komentarzy

Londyn to miasto tysiąca zabytków i miejsc, które warto tam zobaczyć. Wśród nich znajduje się również monumentalna katedra świętego Pawła, która jest odwiedzana praktycznie przez wszystkie wycieczki po Londynie.

Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła. Źródło: en.wikipedia.org

Jest to jedna z największych świątyń anglikańskich w całej Anglii i Londynie. Położona w centrum miasta pozwala na to, by szybko do niej dotrzeć. Budowa tej świątyni miała być odpowiedzią na odradzający się Londyn. Dlatego postawiono na styl podobny do tego jaki ma Bazylika św. Piotra w Rzymie.

W przypadku Londyńskiej katedry rozmiary są oczywiście mniejsze. Katedra ma długość prawie 160 metrów i szerokość 75 metrów. Wysokość do krzyża umieszczonego na kopule to aż 108 metrów, dzięki czemu jest to budynek zauważalny już z daleka. Średnica kopuły ma aż 50 metrów i jest to element, bardzo charakterystyczny w krajobrazie całego Londynu.

Katedra świętego Pawła

Katedra świętego Pawła. Źródło: de.wikipedia.org

Na terenie Katedry znajdują się różnego rodzaju galerię. Wśród nich najbardziej popularna jest Stone Gallery, z której mamy widok na Tamizę i jej zakole, oraz Galeria szeptów, która jest słynna ze względu na swoja doskonała akustykę. Jest to miejsce, gdzie szeptem można porozumieć się z odległości 30 metrów. Każdy zwiedzający może sam to sprawdzić znajdując się wewnątrz tej galerii, jest to jedno z ciekawszych miejsc w Londynie.

Decyzję o budowie katedry podjęto, gdy w czasie wielkiego pożaru Londynu w 1666 roku ogień zdławił istniejącą w tym miejscu świątynię. Ostatecznie przygotowano Katedrę, która nawiązuje do klasycyzującego baroku, budowa trwała ponad 30 lat i zakończono ją w 1710 roku, jednak pierwsze nabożeństwa odprawiono jeszcze w XVIII wieku na kilkanaście lat przed ostatecznym ukończeniem.

Katedra Świętego Pawła w Londynie

Katedra Świętego Pawła w Londynie

Prace były prowadzone pod kierunkiem Sir Christophera Wrena. Mimo, że rodzina Królewska większość uroczystości organizuje w katedrze Westminsterskiej to Katedra św. Pawła była miejscem, gdzie odbył się ślub księcia Karola i lady Diany Spencer. Jest to miejsce, które bez wątpienia powinno się znaleźć na trasie każdej wycieczki po Londynie.

Wybrane dla Ciebie

Inne artykuły z kategorii Obiekty sakralne

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.