Instytut Józefa Piłsudskiego

Autor 30 listopada 2014 0 komentarzy

Co może zaskakiwać na terenie Londynu możemy znaleźć bardzo dużo miejsc, które bezpośrednio nawiązują do naszej historii. Wspomnieć można w tym miejscu również Instytut Józefa Piłsudskiego, który jest jedną z jednostek naukowych na terenie Londynu funkcjonująca z ramienia naszego kraju.

Instytut Józefa Piłsudskiego

Instytut Józefa Piłsudskiego

Zadaniem instytutu jest zbieranie wszystkich materiałów, które dotyczą najnowszej historii naszego kraju. W zbiorach znajdują się różnego rodzaju dokument historyczne, eksponaty i książki, które odnoszą się do najnowszej historii kraju. Po ich zbieraniu najczęściej przygotowywane są różne opracowania wydawane drukiem. Przed wydaniami Instytut decyduje się na organizację konferencji i odczytów, na których traktuje się o naszej historii. Ze względu na patrona instytut regularnie pojawiają się tam również wystawy dotyczące Piłsudskiego i rocznic niepodległościowych.

Popierśie Piłsudskiego w londyńskim instytucie

Popierśie Piłsudskiego w londyńskim instytucie

Instytut działał początkowo na terenie Warszawy jednak po wybuchu wojny został przeniesiony za granicę, gdyż taka działalność w naszym kraju również w czasach PRL nie była możliwa. Tak powstał w roku 1947 roku Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, który jest kontynuatorem tradycji warszawskiej placówki. Od lat 70-tych minionego wieku znajduje się w innej placówce kulturalnej na terenie Londynu, w Polskim Ośrodku Społeczno – Kulturalnym, który działa pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przez lata swojej działalność Instytut był w stanie zgromadzić pokaźne zbiory dzieł, które opierają się przede wszystkim na dokumentach archiwalnych. Archiwa dzielą się tam na kilka różnych grup. Wymienić można między innymi archiwum fotografii, map oraz dokumentów. Do tego działa muzeum, w którym gromadzone są również inne dzieła takie jak obrazy czy rzeźby czy medale okolicznościowe związane z Polską.

Wybierając się do tego miejsca warto również odwiedzić prowadzoną obok Bibliotekę Instytutu, w ramach której znaleźć możemy prawie 6 tysięcy książek dotyczących przede wszystkim prac naukowych, które podejmowane są przez ten Instytut.

Księgozbiór instytutu

Księgozbiór instytutu

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.