Galeria Tate Modern

Autor 25 września 2014 0 komentarzy

Wśród budynków, które warto zobaczyć w Londynie znajdują się oczywiście przede wszystkim historyczne miejsca, które należą do słynnych na całym świecie zabytków. Znajdziemy tam jednak również miejsca dla tych, którzy chcieliby poznać Londyn z innej strony i zobaczyć również muzea, które nie do końca stawiają na historię.

Budynek, w którym mieści się Tate Modern

Budynek, w którym mieści się Tate Modern. Źródło: pl.wikipedia.org

Przykładem będzie narodowe muzeum międzynarodowej sztuki nowoczesnej Tate Modern, które zlokalizowane jest na południowym brzegu Tamizy blisko słynnego Globe Theatre. Przed laty w tym miejscu znajdowała się elektrownia powstała po II wojnie światowej. Została ona wyłączona z użytku w latach 80-tych minionego wieku. Po kilku latach postanowiono, by to miejsce na nowo wykorzystać kształtując tam wyjątkowe muzeum. Dokonane przebudowy, którymi kierowało biuro projektowe Herzog & de Meuron doprowadziły do uruchomienia na początku maja 2000 roku wyjątkowego muzeum na terenie starej elektrowni.

Wnętrze Tate Modern

Wnętrze Tate Modern. Źródło: en.wikipedia.org

Od samego początku był to projekt naprawdę ciekawy, który okazał się wyjątkowym muzeum sztuki nowoczesnej, które należy do najlepszych na świecie obok muzeum w Nowym Jorku oraz paryskiego muzeum sztuki nowoczesnej. Budynek podzielony jest na kilka kondygnacji, na których prezentowane są poszczególne wystawy. Na kondygnacji III oraz V znajdują się wystawy stałe, natomiast na kondygnacji IV pojawiają się wystawy czasowe.

Jedna z wystaw w Tate Modern

Jedna z wystaw w Tate Modern. Źródło: www.entzinger.nl

W podobnym tonie przygotowana jest kondygnacja II, która mieści wystawy artystów współczesnych. Charakterystyczna jest natomiast kondygnacja I, która ma ponad 3000 metrów kwadratowych powierzchni i wysokość 7 pięter. Tam w trakcie działania elektrowni znajdowały się generatory prądu. Obecnie jest to miejsce czasowych wystaw współczesnych artystów, którzy tworzą swoje dzieła specjalne na zamówienie Tate Modern. Muzeum jako całość jest naprawdę miejscem ciekawym, gdzie znajdziemy wiele interesujących propozycji. Miłośnicy sztuki nowoczesnej powinni wciągnąć to muzeum na listę obowiązkowych do zobaczenia miejsc, które gromadzą masę wspaniałych dzieł nowoczesnych.

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.