Autor 5 października 2014 0 komentarzy

Wyjeżdżając do Londynu trzeba przygotować się na dużą dawkę muzeów, które powinno się zobaczyć, by poznać to miasto i jego skarby historyczne. Wśród takich miejsc, które warto zobaczyć znajduje się oczywiście Galeria Narodowa w Londynie.

Galeria Narodowa w Londynie

Galeria Narodowa w Londynie. Źródło: en.wikipedia.org

Galeria Narodowa w Londynie znajduje się przy Trafalgar Square i skupia się na prezentowaniu  dzieł malarskich. Głównie znajdują się tam obecnie zbiory malarstwa z okresu od XIII do XIX wieku. W zdecydowanej większości są to dzieła brytyjskie. Na uwagę zasługuje fakt, że w grupie licznych dzieł znajduje się między innymi kilkanaście obrazów Vincenta van Gogha.

Wnętrze Galerii Narodowej

Wnętrze Galerii Narodowej. Źródło: en.wikipedia.org

Galeria ma charakter państwowy, dlatego jej główna część jest udostępniona za darmo. Jedynie wystawy czasowe, które pojawiają się co jakiś czas są odpłatne. Na stałe znajduje się tam około 2300 obrazów, które prezentowane są za darmowo wszystkim zwiedzającym. Ewentualnie można złożyć dobrowolne datki pozwalające utrzymać galerię.

Galeria Narodowa

Galeria Narodowa. źródło: openbuildings.com

Historia tego miejsca sięga 1824, gdy zdecydowano się zakupić kolekcję dzieł. Parlament Brytyjski dokonując tego zakupu zdecydował również o tym, że trzeba założyć specjalną galerię. W swoim obecnym miejscu została ona zlokalizowana w 1838 roku i trwa tam do dzisiejszego dnia. Przez wiele lat krytykowano jednak jej położenie i dlatego zdecydowano się na rozbudową galerii narodowej na placu Trafalgarskim, tak by udało się pomieścić tam powiększającą się stale liczbę dzieł.

Obecnie budynek jest dużych rozmiarów dzięki czemu znajdziemy tam rzeczywiście dobrze zaprezentowane wszystkie dzieła. Wśród licznych obrazów znajdują się pojedyncze prace najbardziej znanych na świecie artystów. Warto tutaj wspomnieć, że wśród dzieł znajdują się między innymi tacy artyści jak Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet czy też Diego Velasquez, co wyraźnie pokazuje wartość tej Galerii dla miłośników malarstwa.

Wyjeżdżając do Londynu warto więc to miejsce postawić na trasie swojego zwiedzania by zapoznać się z bogatymi kolekcjami pięknych obrazów.

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.