Czarne czy żółte taksówki?

Autor 20 stycznia 2015 0 komentarzy

Wyjeżdżając do Londynu nie wszystkie osoby chcą decydować się na to, by korzystać z transportu miejskiego. Między innymi dlatego bardzo wiele osób nadal chętnie korzysta z taksówek, które są oczywiście wygodną forma poruszania się po mieście jednak równocześnie niezwykle drogą.

W przypadku Londynu cechą charakterystyczną są czarne taksówki, które tam się poruszają i mają specjalnie przyznaną licencję i oznaczenie. W przypadku innych taksówek można mówić o prywatnych przewoźnikach, które nie posiadają jednak specjalnych uprawnień. W Londynie oficjalnie działające taksówki są czarne, żółte zaś poruszają się po drogach Nowego Jorku.

Londyńskie taksówki

Londyńskie taksówki. Źródło: www.coventrytelegraph.net

Czarne taksówki, które działają na terenie Londynu są kontrolowane przez spółkę Transport of London, która jest wyznaczona do tego, by zajmować się całą komunikacją miejską na terenie stolicy Wielkiej Brytanii. Taryfa jaka pobierana jest przez taksówkę jest ustalona przez tą spółkę i kalkulowana na podstawie umieszczonych w każdym pojeździe taksometrów.

W przypadku czarnych taksówek kierowcami mogą być jedynie osoby, które przeszły specjalne trzyletnie szkolenie i znają w stopniu perfekcyjnym miasto i jego Topografię. Jednocześnie muszą zdać odpowiedni egzamin, by uzyskać specjalna licencję nadawaną przez Public Carriage Office, należące do Transport for London.

Taxi w Londynie

Taxi w Londynie. Źródło: recombu.com

Wsiadając do takiej taksówki już na starcie płacimy 2.2 funta, reszta opłaty jest doliczana już w trakcie jazdy w zależności od przejeżdżanych kilometrów. Kierowcy czarnych taksówek słyną ze swojej brawurowej jazdy i prędkości. Trzeba się więc przygotować na wyjątkową podróż pełną ostrych zakrętów.

Czarne taksówki można łapać praktycznie w każdym miejscu na terenie Londynu. Jako jedyne mają one prawo zabierać podróżnych z ulicy. Firmy, które prywatnie zajmują się organizacją transportu mogą jedynie zabierać podróżnych z wcześniej umówionych terminów. Czarna taksówka w Londynie ma prawo zatrzymać się wszędzie, jeśli pojawi się klient, który zechce ją zatrzymać i to również wyróżnia ją spośród prywatnych firm.

Wybrane dla Ciebie

Inne artykuły z kategorii Komunikacja miejska w Londynie

Na razie nie ma komentarzy

Podziel się swoją opinią

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję.

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.