Big Ben – Pałac Westminsterski – Clock Tower

Autor 28 października 2014 1 komentarz

Na terenie Londynu znajdziemy wiele wartych uwagi miejsc, które można zwiedzić. Wśród nich znajduje się oczywiście najbardziej rozpoznawalny symbol tego miasta jakim jest już od dziesiątek lat Big Ben.

Big Ben

Big Ben. Źródło: pl.wikipedia.org

Wielka wieża zegarowa określana również potocznie jako Clock Tower to budynek rozpoznawalny na całym świecie i od razu kojarzony z Londynem. Należy do Pałacu Westminsterskiego a od 2012 nazwa tej wieży to Elizabeth Tower na cześć panującej od 60 lat królowej Elżbiety II.

Wieża powstała w trakcie odbudowy całego Pałacu w XIX wieku po pożarze, który strawił znaczną jego część. Ostatecznie Big Ben powstał w roku 1858. Wieżą ma niecałe 100 metrów wysokości i powstała według projektu Charlesa Barry’go i jego asystent Augustusa W. Pugina. Tarcza zegara, który znalazł się na wieży ma średnicę o wielkości 7 metrów.

Big Ben

Big Ben. Źródło: www.picpicx.com

Do dziś zegar na wieży jest bardzo precyzyjny i odmierza z wielką dokładnością czas. W historii zdarzały się jednak spektakularne opóźnienia między innymi, gdy zegara spóźnił się w noc sylwestrową aż o 10 minut ze względu na padający śnieg. Sama wieża zegarowa, która jest tak rozpoznawalna jest jednak tylko częścią całego Pałacu Westminsterskiego, który jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Londynu.

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski. Źródło: en.wikipedia.org

Pałac w całości znajduje się na lewym brzegu Tamizy i jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych miejsc w całej Anglii. Siedziba obu izb parlamentu w swojej najstarszej części a więc Westminster Hall powstała już pod koniec XI wieku i zdołała przetrwać nawet pożar z XIX wieku. Inne elementy były odbudowywane po pojawiających się pożarach.

Obecny kształt całego pałacu to wynik odbudowy z XIX wieku, gdy cały budynek został wykonany w stylu neogotyckim pod kierunkiem architekta Charlesa Barry’ego. Pałac składa się z ponad 1000 pokoi, wśród których znajdują się izby parlamentów, siedziby komisji i wiele innych miejsc związanych z funkcjonowaniem aparatu urzędniczego w Anglii. Pałac od setek lat jest związany ściśle z parlamentem, który określa się właśnie w ramach synonimów inaczej jako Westminster.

Na razie jest 1 komentarz

Podziel się swoją opinią

Twoje dane są tutaj bezpieczneTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadnych danych nie udostępniamy osobom trzecim.